Kaip orų prognozė būdavo spėjama būsimai žiemai

orų prognozėOrai yra nenuspėjamas dalykas ir dažnai šiomis dienomis visi keikiasi, kad sinoptikai negali tiksliai numatyti būsimų  orų ateinančiai savaitei ar net rytojui, jau nekalbant apie būsimus orus artėjančiai žiemai. Orų prognozė prieš žiemos pradžią dažnai išreiškiama abstrakčiomis frazėmis: bus nemažai sniego, keletą savaičių spaus šaltukas, o pavasaris anksčiau ar vėliau vis tiek ateis į Jūsų kiemą ir širdis. Šie saldūs žodžiai mums nėra iškalbingi, todėl vis dažniau atsigręžiama į gilią senolių išmintį. Ieškoma būdų, kaip seniau jie nuspėdavo orus ir šiuos metodus stengiamasi pritaikyti mūsų dienomis.

Taigi kaip manote, kas padėdavo Jūsų seneliams, proseneliams bei dar ankstesnėms kartoms nustatyti, kokia bus orų  prognozė dar vasaros pabaigoje arba rudeniui įpusėjus? Senais laikais orų spėjimas buvo bendruomenės reikalas. Kiekviename kaime būdavo po vieną ar daugiau gudresnių spėjikų, kurie rinkdavo tam tikrus duomenis ir juos perduodavo iš kartos į kartą tam, kad būsimi vaikai laikytųsi oro spėjimo tradicijų bei jas išsaugotų. Šie kaimo išmintingi žmonės būdavo vadinami žiniuoniais. Kaip pasakoja garsus Lietuvos etnoastronomas Jonas Vaiškūnas, daugelį metų keliavęs po Lietuvos kaimus ir besidomintis liaudies astronomijos žiniomis: „Kaimai tikrai turėdavo ir savo kaimo meteorologus, ir net astronomus.”

Įdomu ir mums sužinoti bei kartu pritaikyti senolių surinktas žinias, kaip jie spėdavo būsimos žiemos bei ateinančių  šaltojo meto orų prognozes.

  • Dar spalio mėnesį būdavo stebimas paukščių išskridimas. Senoliai buvo nustatę: jeigu gervės ar žąsys skrenda žemai, ruduo bus trumpas (bus greitai žiema, žiema šilta), jei aukštai – ilgas (žiema bus negreit; gili ir šalta – kartais sakoma).
  • Pagal spalio mėnesio orus sugebėdavo nuspręsti, koks bus oras sausį. Tad jei spalis šaltas – bus gražus sausis, o jeigu ūkanotas – žiemą bus daug sniego.
  • Taip pat stebėdavo  ne tik paukščius, bet ir augalus ir jų vaisius. Jei ant ąžuolų daug gilių, tai žiema bus šilta.
  • Pagal lapkričio mėnesio orus būdavo spėjama būsimos žiemos orų prognozė. Taigi jeigu pirmosiomis paskutinio rudens mėnesio dienomis pasirodydavo pirmasis sniegas, po mėnesio jau galima tikėtis tikros žiemos. O jei lapkritis lietingas, žiema bus snieginga. Jei lapkritis šaltas – žiema lengva.
  • Žiemos metu stengdavosi stebėti dangų ir iš jame pasirodančių ženklų spręsdavo apie ateinančių dienų orus. Tad kai  žiemą danguje daug žvaigždžių ir jos aiškiai šviečia – žinok, kad ateina šaltis.

Taigi belieka laukti, kaip skris gervės ir žąsys, koks bus spalis bei lapkritis ir tuomet jau galėsime numatyti ir mes, remdamiesi senolių  išmintimi, kokia bus žiema.

Comments

Įrašo “Kaip orų prognozė būdavo spėjama būsimai žiemai” komentarų : 1

  1. dzo123 avataras

    O dabar tiesiog patys galime betkada pasitikrinti orus http://orelis.info/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *