Iš principo advokatūra yra viena iš institucijų, kovojančių už teisingumo siekį, tad visuomenė šios profesijos atstovus turėtų vertinti teigiamai. Tačiau žvelgiant į kasmet skelbiamą piliečių pasitikėjimo įvairiais institutais statistiką, į akis akivaizdžiai krenta faktas, jog teisėtvarkos objektai lyderių pozicijų neužima. Kokios priežastys lemia, jog tiek advokatai Vilniuje, tiek šios srities specialistai šalie mastu yra neretai keiksnojami ir dėl įvairių priežasčių kaltinami?
Advokatų įkainiai gali gąsdinti
Prieš keliolika metų priimtas nemokamos pirminės teisinės pagalbos įstatymas teoriškai turėjo lemti, jog advokatai Vilniuje bei kituose miestuose būtų prieinami visiems gyventojams. Iš tiesų nemokama yra tik pirmoji konsultacija, kurios dažniausiai nepakanka iškilusios problemos sprendimui. Tolimesnė teisinė pagalba nemokamai prieinama tik socialiai remtiniems asmenims, likusioji visuomenė dalis turi priimti tiesą, jog advokatai yra tam tikra prasme verslininkai, teikiantys paslaugas ir už to uždirbantys pragyvenimui.
Teisės studijos – ilgos trukme, sudėtingos savo turiniu bei gana brangios. Ką tik mokslus baigusiam advokatui darbo vietą reikia kurtis pačiam, kadangi ši profesija priskiriama prie laisvųjų – vieni ieško galimybės jungtis prie pageidaujamos advokatų kontoros, kiti nusprendžia dirbti savarankiškai. Išlaidos, susijusios su šia veikla, iš tiesų nemenkos – didžiąją dalį „suryja“ dideli mokesčiai bei aukštos nuomos kainos. Natūralu, jog advokato veiklą pradėjęs žmogus nusistato paslaugų įkainius, padedančius po truputį kompensuoti patiriamas išlaidas bei teikti pragyvenimui reikalingų pajamų. Neretai klientai, sužinoję, kokio dydžio suma įvertinta jų problemos sprendimas, teisės srities specialistus pradeda kaltinti plėšikavimu. Galbūt kartais reikėtų susimąstyti, jog advokatai Vilniuje – tokie patys žmonės kaip ir mes, dirbantys dėl savo poreikių patenkinimo. Jei vieno specialisto kaina nėra tinkama, ieškokime kito – įkainių intervalas gana platus.
Kai laimi ne tas, kas turėtų laimėti…
Advokatų misija skamba kilniai – kovoti už teisybę. Deja, realybė yra kiek kitokia. Nėra garantijų, jog advokatas, į kurio rankas patikima klientui aktuali problema, iškovos jam palankų sprendimą. Gali būti, jog advokatui nepakanka turimos kompetencijos, pasitaiko labiau „pasikaustęs“ konkurentas, tačiau kartais tiesiog klientas, dėl kurio interesų kovojama, būna neteisus. Faktas, jog teisybės ieškojimo kelyje dažniausiai viena pusė būna teisesnė už kitą yra tarsi savaime suprantamas, tačiau tuo remiantis advokatai yra neretai smerkiami.
Kartais verta tiesiog nusileisti iš savo „varpinės“ ir į tam tikrą reiškinį pažiūrėti objektyviai. Tarkime, advokatų darbas. Pastarieji už dyką dirbti negali. Kaip ir padėti kiekvienam savo klientui.
Parašykite komentarą