Advokatų kontora Kaune apie pavardės keitimą: ką turime žinoti?

advokatų kontora kaunePavardės keitimas – itin sudėtingas procesas, keliantis daug teisinių klausimų. Advokatų kontora Kaune teigia, kad kiekvienas žmogus turi teisę pakeisti savo pavardę, jei senoji dėl vienos ar kitos priežasties jam nepatinka ar trukdo.

Kiekvienas mūsų turime teisę į savo vardą, pavardę ir pseudonimą. Be mūsų leidimo šiais duomenimis negali naudotis jokie kiti asmenys. Jei vardas, pavardė ar pseudonimas neteisėtu būdu yra pasisavinimas ar asmeniui trukdoma juo nauduotis, šis elgesys traktuojamas kaip nusikaltimas, todėl kaltininkas gali būti paduodamas į teismą, reikalaujant, kad būtų atlyginta bet kokia jo sukelta žala.

Dažniausias pavardės keitimo procesas vykdomas santuokos atveju. Įprastai ištekėjusi mergina keičia mergautinę pavardę į vyrui priklausančią pavardę. Tiesa, minėtasis sprendimas nėra privalomas. Advokatų kontora Kaune teigia, kad abu sutuoktiniai gali pasilikti savo pavardę, gali pasirinkti kito sutuoktinio pavardę arba dvigubą pavardę, kuomet išlaikoma sava ir prijungiama sutuoktinio pavardė.

Pavardė gali būti keičiama ir kitais atvejais, pvz., jei žmogus mano, kad dabartinė jo pavardė yra nepatogi vartoti arba žemina asmens orumą, jei asmuo nori turėti tėvų, senelių ar prosenelių pavardę (galima rinktis ir patėvių ar globėjų pavardę), jei nori susigrąžinti anksčiau turėtą pavardę (pvz., nutraukus santuoką), sugramatinti pavardę ir t. t. Pavardė keičiama ir tuo atveju, jei jos forma neatitinka asmens lyties arba asmuo nori turėti pavardę, kuri nurodytų (arba nenurodytų) asmens šeimininės padėties statusą.

Advokatų kontora Kaune teigia, kad itin daug klausimų kelia nepilnamečių vaikų pavardės keitimas. Minėtoji procedūra gali būti vykdoma, jei pavardes keičia abu vaiko tėvai arba vienas jų. Tiesa, jei pavardę keičia tik vienas iš tėvų, būtina pateikti raštišką kito tėvo sutikimą, patvirtinantį, kad jis sutinka dėl vaiko pavardės keitimo procedūros. Jei vaikas yra sulaukęs 10 metų ar daugiau, būtina pateikti ir raštišką vaiko sutikimą. Rašytinis vaiko (vyresnio nei 10 metų) ir pavardės nekeičiančio tėvo sutikimas reikalingas ir tuo atveju, jei vienas jo tėvų sudaro kitą santuoką, todėl keičia pavardę ir nori, kad pavardė būtų pakeista nepilnamečiam vaikui. Minėtoji procedūra taikoma ir tuo atveju, jei skyrybų metu vienas iš buvusių sutuoktinių nori susigrąžinti senąją savo pavardę.

Prašymas keisti pavardę turi būti pateikiamas gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai. Jei žmogus neturi gyvenamosios vietos Lietuvoje, tuomet prašymas pateikiamas Vilniaus miesto civilinės metrikacijos įstaigai arba paskutinės gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai. Pavardės keitimo prašymo nagrinėjimo procedūra užtrunka 1–2 mėnesius.

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *