Kieto kuro katilai naudojami patalpų šildymo sistemose, jais šildomi gyvenamieji namai arba nedidelės gamybinės ar komercinės paskirties patalpos. Tai vienas pigiausių ir labiausiai paplitusių patalpų šildymo būdų. Katilams gali būti naudojamas labai įvairus kietas kuras: malkos, įvairios medienos atliekos, akmens anglis, koksas, medžio pjuvenų ar durpių briketai.
Mūsų dienomis kieto kuro katilų pasiūla yra didžiulė, juos galima pasirinkti pagal konstrukciją, veikimo principą, naudingo veikimo koeficientą, degimo bei tarnavimo trukmę. Įvairūs gamintojai siūlo katilų nuo didesnių iki kompaktiškų, skirtų mažoms katilinėms, ekonomiškų, ilgaamžių, modernių ir pasižyminčių ilga degimo trukme.
Norėdami pasirinkti tinkamą kietojo kuro katilą, pirmiausia, turėtumėte įvertinti savo patalpų šilumos poreikį bei jums reikalingas energijos atsargas karšto vandens ruošimui. Tuo tikslu nepakenktų atlikti kiek galima tikslesnius skaičiavimus. Jeigu, atsižvelgiant į įrengiamos šildymo sistemos galimybes, kartu su kieto kuro katilu galėsite montuoti ir akumuliacinę talpą, taip padidintumėte įrengiamos šildymo sistemos efektyvumą. Kadangi tokia sistema leistų akumuliuoti šilumos rezervą, todėl katilą galima būtų rečiau kūrenti.
Labai svarbu, kad pasirinktas kieto kuro katilas būtų tinkamos galios. Jeigu apsispręsite kartu įsirengti ir akumuliacinę talpą, katilą reikės rinktis daug galingesnį. Tokio katilo pagalba akumuliacinėje talpoje bus kaupiamas susidaręs šilumos perteklius, o, katilui baigus degti, sistema patalpų šildymui toliau naudos sukauptą šilumos energiją.
Skirtingiems kieto kuro katilams reikia ir skirtingos traukos kaminų. Pažymėtina, kad kuo katile daugiau dūmų vertimų, tuo didesnė trauka reikalinga. Ketiniai katilai gali dirbti su mažiausia trauka.
Prieš pasirenkant kieto kuro katilą jau iš anksto reikėtų apgalvoti, kokį kietą kurą naudosite. Jeigu kūrensite sausą medieną, galite rinktis dujų generacinį katilą, tai labai ekonomiški kieto kuro katilai. Jeigu naudosite drėgnesnį nei 20-25 % kurą, teks pasirinkti kitokį katilą. Paprastai tokiam kurui labiau tinka apatinio degimo plieniniai katilai arba ketiniai katilai. Atkreipkite dėmesį, kad ketiniai katilai yra mažiau efektyvūs, o jų degimo laikas trumpesnis, tačiau jie pasižymi mažesniais reikalavimais kurui ir kaminui bei ilgiau tarnauja.
Įsirengiant kieto kuro katilą, turite atsižvelgti į savo poreikius ir galimybes, netgi gyvenimo būdą, taip pat įvertinti siūlomų katilų savybes bei techninius rodiklius ir tik tada galite nuspręsti, ką pirkti. Tam reikalinga patirtis ir žinios, todėl nuo pat pradžių geriausia konsultuotis su patyrusiais specialistais.
Parašykite komentarą