Laboratorinės centrifugos

laboratorinės centrifugosTai plačiai naudojami prietaisai mokslo, medicinos, pramonės įmonių laboratorijose, skirti skirtingo tankio ir svorio medžiagų mišiniui atskirti ar pašalinti drėgmę. Šie procesai atliekami pasitelkiant išcentrinę jėgą. Tai jėga, kuria besisukantis kūnas įtempia jį palaikantį siūlą arba spaudžia savo kreivąjį taką. Išcentrinė jėga veikia ne judanti kūną, o tą kliūtį, kuri jam trukdo judėti tiesia kryptimi. Centrifuga suka savo objektą aplink ašį nejudėdama. Ji primena sukamas karuseles daugiabučių namų kiemuose, kuriuose yra vaikų žaidimų aikštelės. Sukdamiesi rate jėga jus nori išmesti laukan iš rato, bet jūs laikotės tvirtai įsikibę. Norint atskirti skirtingo tankio daleles mums reikia būtent tokios jėgos. Sunkesnės dalelės sukasi kur kas greičiau ir nusėda apačioje, o lengvesnės išsisluoksniuoja viršuje. Laboratorinės centrifugos gali būti įvairių tipų : fiksuoto kampo centrifuga, ependorfinė centrifuga, krepšelinė centrifuga. Panagrinėkime jas atidžiau.

Fiksuoto kampo centrifuga priklauso nuo rotoriaus padėties, kuris šiuo atveju yra fiksuotas. Rotorius gali būti metalinis arba vienkartinis – plastmasinis, jis yra užmaunamas ant nejudančios ašies. Procesui vykstant dalelės išcentrinės jėgos veikiamos, juda išorėn ir kaupiasi ant rotoriaus sienelių.

Ependorfinė centrifuga tiriamo fermento tirpalas supilamas į ependorfinio tipo mėgintuvėlius ir įstatomas sušilti, kol įvyksta reikalingos reakcijos, tada vienos ar kitos medžiagos yra nusiurbiamos ir perpilamos į atskirus mėgintuvėlius. Jeigu reikia keisti mėginių temperatūrą, galima rinktis šildančias arba šaldančias centrifugas.

Krepšelinė centrifuga taip vadinimą dėl krepšelio tipo rotoriaus. Su šio tipo centrifugos dažnai daromi kapsulių tirpimo testai. Tokio tipo rotorių dažniausiai turi mažų apsukų centrifugos.

Farmacijos tyrimų, biotechnologijos, medicinos tyrimai, naftos analizės ar kitos panašios sritys neįsivaizduoja savo darbo, be šio prietaiso. Centrifugos tarpusavyje skiriasi greičiu ir talpa. Visos jos sudarytos iš rotoriaus, kuris turi du, keturis, šešis arba net daugiau specialių šulinėlių, į kuriuos dedami bradiniai. Šie įrenginiai yra itin patvarūs, nors kasdien patiria dideles apkrovas. Jie atitinka visus saugaus darbo ir patikimumo reikalavimus. Specialiai įrengtos rankenėlės ir dangčio atidarymo ir uždarymo mygtukai užtikrina saugų darbą.

 

 

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *