Prakaitavimo simptomai ir priežastys

Manoma, kad pagausėjusį prakaitavimą sukelia padidėjęs simpatinės nervų sistemos aktyvumas. Tai gali būti susiję ir su organizmo pokyčiais, tarkim, brendimu, nėštumu ar premenopauze, tam tikrais sutrikimais. Gydytojų teigimu, padidėjęs prakaitavimas naktimis būdingesnis sergant lėtinėmis infekcinėmis ligomis. Tai pat  moterims artėjant menopauzei. Jį paskatinti gali net patirtos traumos. Traumotologų teigimu būna, kad  vadinamieji liekamieji reiškiniai po nugaros smegenų pažeidimų pasireiškia padidėjusiu prakaitavimu praėjus pusmečiui ar net metams po traumos. Naktinis prakaitavimas kartu su niežuliu būdingas sergant vėžinėmis ligomis. Vis dėlto dažniausiai padidėjusį prakaitavimą lemia psichikos ir neurologinės ligos, psichologinės priežastys, žmogaus charakterio ypatybės, kompleksai, įvairios fobijos, emocinė būsena.

Už prakaito išskyrimą- atsakinga vegetacinė nervų sistema

Už prakaito, t.y. drėgmės išskyrimą, yra atsakinga vegetacinė nervų sistema. Labai jautrūs centrai, esantys tarpinėse ir stuburo smegenyse. Šie centrai glaudžiai susiję su galvos smegenų sritimi, valdančiomis emocijomis. Todėl susijaudinę, išsigandę ar patyrę stresą prakaituojame. Daugelis žmonių yra pajutę savo kailiu, kaip  prieš pirmąjį pasimatymą, per vairavimo ar abitūros egzaminą, prieš pokalbį su būsimu darbdaviu kaista ir smarkiai prakaituoja ne tik delnai, pažastys, bet ir rasoja kakta. Taip organizmas natūraliai reaguoja į stresą.

Botulino toksino injekcijos

Vienas veiksmingiausių padidėjusio  prakaitavimo gydymui naudojamos botulino toksino injekcijos. Nors visuomenėje jas dažniausiai sieja tik su estetinėmis grožio procedūromis, botulinas puikiai  pritaikomas ir gausaus prakaitavimo gydymui. Botulino toksinas blokuoja tam tikrus receptorius. Po procedūros jo dėka slopinamas nervinio impulso perdavimas iš nervo į raumenį ir dėl to  nebesusitraukia prakaito liauka, todėl prakaitas nėra išskiriamas. Rezultato sulaukiama gana greitai- botulino toksinas pradeda veikti maždaug po trijų dienų, o efektas sustiprėja per dvi savaites. Rezultatu galima džiaugtis iki pusės metų, o prakaitavimas sumažinamas net iki 90 proc.

Gausu prakaitavimą lemia ne tik genetika, bet ir maistas

Metodų, kaip sustabdyti prakaitavimą yra įvairių. Gausiai prakaituojant vertėtų atsižvelgti į tai, ką valgome karštuoju metu, vengti gurmaniškų patiekalų. Be to, reikėtų pasirūpinti tinkama higiena, gerai orą praleidžiančiais drabužiais.

Posted

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *