Turto vertintojo profesija

Kai kalbama apie prestižines profesijas ekspertų lygmeny, būtinai būna paminimi turto vertintojai. Kalbama, kad ši profesija dar daug metų išliks ir perspektyvia, ir gerai apmokoma. Neretai juokaujama, kad  turto vertintojai yra nemažesnis turtas už patį turtą. Tad kuo gi užsiima šios profesijos žmonės? Pagrindinė jų darbo funkcija – nešališkai nustatyti tikrą bet kokio tipo turto rinkos vertę, atsižvelgiant į rinkos tendencijas ir kitus veiksnius.  Vertinamu turtu gali būti tiek kilnojamas, tiek nekilnojamas turtas, verslo akcijos, automobiliai, papuošalai, antikvariniai daiktai, meno objektai ir nuosavybės teisės. Dėl to ir turto vertintojų specializacija pasiskirsto pagal atskiras šakas: nekilnojamo turto, kilnojamo turto ir verslo.

Kai norime parduoti automobilį ar butą, vasarnamį ar garažą, sunkiai patys nustatytume rinkos kainą, todėl geriausia išeitis kreiptis į profesionalų turto vertintoją.

Turto vertintojo profesijos ištakos

Šios profesijos pradininkais laikomi senovės raštininkai ir iždininkai, kurie vertinimo funkciją atlikdavo jau prieš penkis tūkstančius metų: sudarinėdavo turto sąrašus, vertindavo kariuomenės karo metu įgytų trofėjų vertę, pinigines duokles ir mokesčius. Visi  Senovės Romos, Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos valdovai turėjo tokius tarnautojus. Nors bet kuris prekybininkas galėjo nesunkai įvertinti šalyje pagamintos prekės savikainą, bet tik minėtieji specialistai galėjo nustatyti iš užsienio pristatytų prekių kainas. Kaip jie tai padarydavo? Tiesiog palygindavo pagal kokybe su panašiu produktu iš vidaus rinkos. Ir tik dvidešimto amžiaus pačioje pabaigoje buvo nustatytos ir suformuluotos turto vertintojų funkcijos.

Kada prireikia turto vertintojų paslaugų?

Bene dažniausiai žmonėms prireikia turto vertintojų paslaugų, kai reikia nustatyti nekilnojamo turto vertę. Tokį nekilnojamo turto vertinimą gali užsakyti objekto savininkai ar asmenys, įgalioti veikti savininkų vardu.

Dažniausiai tai daroma, kai :

  • vykdomas pirkimo – pardavimo ar nuomos sandorius;
  • įgyjamos paveldėjimo teises;
  • dalijamas turtas tarp sutuoktinių skyrybų atveju;
  • draudžiamas nekilnojamas turtas;
  • įmama paskolą su nekilnojamo turto įkeitimu.

Nekilnojamojo turto vertinimą gali atlikti turto vertintojai. Pačio vertinimo proceso trukmė priklauso nuo  turto pobūdžio, bet dažniausiai užtrunka iki 5 dienų. Šiais laikais yra galimybė turto vertinimą užsisakyti internetu.

Posted

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *