Ar onkologas gali tapti garsenybe?

Onkologų darbas sunkus ir dažnai nedėkingas: ne viena pralaimėta kova su liga ir sekinantis tiriamasis darbas, stengiantis atrasti universalius vaistus nuo vėžio. Sėkmės atveju džiaugiamės stebuklingai pagijusių pacientų istorijomis, tačiau gydytojų vardai dažniausiai lieka antrame plane. Išties, atsidavęs onkologas labiau už bet kokius titulus vertina net ir vieną išgelbėtą gyvybę. Vis dėlto keletas onkologijos specialistų, pasiekusių nepaprastų rezultatų – ne vienas, ne du ir net ne dešimt išgydytų pacientų, išgarsėjo visame pasaulyje. Kas šie onkologai?

J. M. Bishopas ir H. E. Varmusas 1989 m.  laimėjo Nobelio premiją už onkogenų atradimą. Šie genai reguliuoja ląstelių augimą, tačiau taip pat gali įprastą ląstelę paversti vėžine ląstele. Onkogeno atradimas pakreipė vėžio tyrimus nauja kryptimi: onkogeniniams procesams stabdyti buvo sukurti nauji vaistai – tokie kaip herceptinas ir imatinibas.

onkologas FolkmanasHarvardo profesorius J. Folkmanas paskelbė angiogenezės teoriją, kurioje teigiama, kad navike gali susiformuoti kraujotaka. Remiantis šiuo moksliniu tyrimu buvo sukurtas ne vienas priešvėžinis vaistas. Šie angiogenezės inhibitoriai sustabdo kraujotaką navike ir taip jį sunaikina. J. Folkmano tyrimai užfiksuoti PBS dokumentiniame filme „Kovotojas su vėžiu.”

D. Slamonas – tikriausiai vienas garsiausių JAV onkologų. Jį išgarsino filmas „Gyvas įrodymas“. Šis onkologas pastebėjo ryšį tarp HER2 geno ir krūties vėžio. D. Slamono tyrimų dėka buvo sukurti nauji vaistai nuo krūties vėžio.

B. J. Drukeris, N. B. Lydonas ir Ch. Sawyersas 2009 m. buvo apdovanoti vienu prestižiškiausių Laskerio apdovanojimu už vaistų nuo lėtinės mielogeninės leukemijos sukūrimą. Šių vaistų dėka 90 proc. pacientų gyvenimo trukmė gerokai pailgėja.
E. H. Blackburn, C. W. Greideriui ir J. W. Szostakui 2009 m. buvo paskirta Nobelio premija už telomerų (savotiškos chromosomų galų kepurėlės) tyrimus. Telomerai atlieka panašią funkciją kaip ir plastmasiniai antgaliai ant batų raištelių – saugo chromosomas nuo „susidėvėjimo“. Telomerų fermentas telomerazė palaiko jų vientisumą, tačiau kartu įtakoja ir vėžinių ląstelių dauginimąsi. Šiuo metu bandoma sukurti vaistus, kurie blokuotų telomerazės poveikį, sustabdytų navikinių ląstelių dalijimąsi bei jas sunaikintų.

Onkologija yra viena iš sparčiausiai besivystančių medicinos mokslo sričių. Onkologijos specialistų atradimai sukelia perversmus, kurie jau išgelbėjo daugybę gyvybių. Mokslininkų ir gydytojų sėkmės istorijos įkvepia kino kūrėjus kurti filmus, o pasaulio bendruomenė įvertina jų nuopelnus prestižiniais apdovanojimais.

Posted

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *