Kompostas: panaudojimo sritys ir tręšimo normos

kompostasĮ dirvą įterpiamas kompostas skatina dirvožemio gyvybingumą, užtikrina didesnio ir produktyvesnio derliaus gavimą. Kompostavimas – vienas efektyviausių atliekų likvidavimo procesų, gaminantis vertingąsias trąšas. Tai biologinis procesas, kurio metu bestuburiai gyvūnai ir įvairūs mikroorganizmai, pvz., sraigės, vabalai, šimtakojai ir t. t., mineralizuoja organines medžiagas, paversdami jas aukštos kokybės organine trąša. Tiesa, kaip ir kiekviena sritis, kompostavimas reikalauja žinių ir praktinės patirties.

Apie komposto gamybą buvo kalbama jau Biblijoje. Kompostavimas atliko itin svarų vaidmenį XVIII-XIX amžiuje. Tiesa, atsiradus cheminėms trąšoms, komposto gamybos mastai sumažėjo. Šiandien, vertinant organinių trąšų naudą ir ieškant efektyviausių būdų atliekų panaudojimai, komposto gamyba atsidūrė visuomenės susidomėjimo centre. Kompostas ne tik suteikia dirvai ir augalams maistingųjų medžiagų, bet ir gerina dirvos struktūrą, t. y. žemė tampa lengvesnė, joje ilgiau laikosi drėgmė, lengviau patenka oras.

Komposto naudojimas ūkiuose

Sėjomainoje kompostavimo produktas visų pirma naudojamas vadinamiesiems kaupiamiesiems augalams tręšti, pvz., bulvėms, pašariniams ir cukriniams runkeliams, salierams, burokėliams, porams, kopūstams. Ekspertai rekomenduoja tręšimo darbus pradėti pavasarį. Jei norite tręši žieminius javus ar rapsus, naudokite gerai subrandintą kompostą. Beje, komposto kiekis turi būti gana minimalus (maždaug 9 t/ha), kadangi dėl šioje medžiagoje esančio azoto, javai ir rapsai gali prastai žiemoti.

Paprastai smulkiems ir jautriems augalams, pvz., lapinėms daržovėms, morkoms ar svogūnams, kompostas nenaudojamas. Kompostu netręšiami ir ankštiniai augai. Komposto trąšos rekomenduojamos daugiamečių žolių, vejų, ganyklų tręšimui. Šiuo atveju rekomenduojama tręšimo darbus atlikti du kartus per metus. Bendras trąšų kiekis neturėtų viršyti 20 t/ha.

Komposto naudojimas soduose

Sode kompostu tręšiami vaismedžiai ir uogų krūmai. Paprastai komposto trąšos naudojamos prieš sodinimą, vėliau – vieną kartą per metus (ankstyvą pavasarį arba rudenį). Komposto produktas puikiai tiks ir braškėms. Rekomenduojama jas mulčiuoti kompostu pasodinus arba nurinkus uogas.

Kompostas gali būti naudojamas ir šiltnamiuose paprikų, agurkų, pomidorų tręšimui. Tiesa, jei šiltnamio gruntas turi daug organinių medžiagų arba jo sudarymui buvo naudotos durpės, tokiu atveju komposto produktyvumas yra gana mažas. Komposto trąšos rekomenduojamos mažai organinių medžiagų turintiems gruntams arba žemei, dengiamai polietileno plėvele.

Komposto naudojimas dekoratyviniams augalams

Itin dažnai kompostavimo produktas naudojamas gėlėms ir dekoratyviniams augalams, tačiau specialistai teigia, kad šis žingsnis yra rizikingas. Šiems darbams naudojamos trąšos turi būti labai gerai perpuvusios, be to, trąšose negali būti didelio chloridų ar tirpiųjų druskų kiekio.

Posted

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *