Mediniai langai ir jų tinkamumas pastatuose

Kokia pirma asociacija kyla išgirdus frazę „Mediniai langai“? Sovietinės statybos, blokinis daugiabutis su itin ankšta virtuve ir S dydžio drabužį nutukusiam žmogui atitinkančia stovėjimo aikštele. Per tokį langą pastoviai pučia vėjas, jis nėra sandarus, prieš kiekvieną žiemą būtina jį užkamšyti popieriumi. Antraip temperatūra kambaryje nepakils aukščiau šešiolikos laipsnių.

Tai – teisingas požiūris. Prieš keliasdešimt metų montuoti mediniai langai šiuolaikiniais standartais yra tragiški – na, bent jau didžioji jų dalis. Ir juos kiekvienam namų ūkiui siūloma pakeisti į… plastikinius. Bent jau taip vadinamus, dėl jų apdailos medžiagos. Tokie langai sąlyginai nėra brangūs, atrodo pakenčiamai bei yra patogūs. Ko daugiau reikia vidutinės šeimos bute?

Skambės keistai, bet žodis vertas būti parašytas – natūralumas. Šio dalyko dažnai trūksta namuose, darbe, gatvėje, skaitomame laikraštyje ar žiūrimoje TV laidoje.

Galima pagalvoti, kiek nukrypau nuo pradinės temos, kuri buvo langai. Bet nevisiškai. Natūralumas, kad ir keistai tai skambėtų, egzistuoja ir languose, o tiksliau – medžiagose, iš kurių pagamintas šis daiktas. Stiklo nepakeisi, tačiau jo „aplinką“ gali. Medinis lango apvadas bus kur kas pralaidesnis orui, „kvėpuojantis“, o plastikinis – ne. Juk neveltui būtent iš medžio vis dar gaminama nemažai dalykų – nuo stalų iki pieštukų. Čia nekalbama apie senovinės konstrukcijos langus – nauji mediniai langai yra patvarūs, kokybiški ir, svarbiausia, sveikesni už plastikinius. „Pagooglinus“ nesunkiai galima tuo įsitikinti.

Tačiau kaina – kitas dalykas. Už gerą daiktą visada reikia susimokėti, ne išimtis ir iš medžio pagaminti langai. Jų kaina daugiausia priklauso nuo konstrukcijos sudėtingumo, tačiau paėmus bendrai, Lietuvoje jie kainuoja maždaug dvigubai daugiau nei tokių pačių išmatavimų plastikiniai.

Perėjus prie kainos, nevertėtų pamiršti ir dar vieno svarbaus dalyko – medis šilumą sulaiko kur kas geriau nei plastikas ar įvairiose parduotuvėse vitrinoms naudojamas aliuminis. Tad rengiant langus nuosavam namui, vertėtų deramai įvertinti, kiek pigiau atsieis plastikinių langų pirkimas – galbūt tas „pigumas“, atėmus medinių langų sutaupytą šilumą, visiškai sunyktų.

Posted

Comments

Įrašo “Mediniai langai ir jų tinkamumas pastatuose” komentarų : 1

  1. egis avataras

    Mediniai langai ypač gerai sulaiko šilumą, o lango rėmą malonu paliesti net tada, kai lauke temperatūra siekia žemiau nulio. Geros medinių langų izoliacinės savybės pateisina medžio naudojimą tokiomis aplinkybėmis, kai nuolat auga šilumos kaina. Mediniai langai neleidžia susidaryti šalčio slenksčiams rėmuose, taip pat neleidžia kondensuotis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *