Kaip gaminami rankų darbo peiliai

Gavęs dovanų rankų darbo peiliuką, pradėjau domėti, kaip jie gaminami. Jei pramoniniu būdu, tai visai nieko ypatingo – mašinos, robotai, konvejeriai. Viskas daroma automatizuotai, beveik be žmogaus įsikišimo.

Rankų darbo peiliai gaminami kiek kitaip – po vieną. Tiesa, čia yra darbo pasiskirstymas, nes vienas žmogus turi aplankstyti bent keletą įvairiausių staklių ir įrenginių. Norėjau visą procesą aprašyti, bet pamačiau, kad yra labai geras video, kur pasaulyje žinomas peilių meistras viską aiškina nuo pradžios iki galo.

Šioje video serijoje pamatysite, kaip pagaminamas paprastas peiliukas.

1 dalis. Šiame video, žymus peilių meistras parodo, kaip iš plieno lakšto išpjautas ruošinys yra paruošiamas peilio gamybai. Jis apdorojamas ugnimi, šaldomas, gręžiamas.

2 dalis. Peilių meistras iš apdirbto plieno ruošinio išpjauna geležtę ir ją paruošia tolimesniems darbams.

3 dalis. Labai svarbi detalė – peilio rankena. Ji gaminama iš įvairių medžiagų – tiek medžio, tiek kitų dirbtinių medžiagų. Peilių meistras rodo, kaip jis gamina rankenas.

4 dalis. Šioje dalyje peilių meistras demonstruoja jau paskutinius peilio darymo etapus – grūdinimą smėliu, paskutinius šlifavimus, galandinimą, žymėjimą. Viską atlikęs jis peilį nuvalo paprastu valymo skysčiu ir medžiagos skiaute.

Po šio etapo belieka pagaminti makštį. O tai yra dar vienas iššūkis peilių gamintojams.

Kaip matote, vienas peiliukas gaminamas gana ilgai. Tai paaiškina jo didelę kainą, nes tai sunkus, o kartais ir šiek tiek pavojingas rankų darbas. Kiek laiko reikia dirbti, kad pagamintum 100 peilių? Tikrai nemažai. Kitas momentas yra peiliai pagal užsakymą. Jei peilis yra standartinės formos, meistras jau yra, liaudiškai sakant, „atkalęs ranką”, tačiau kai peilis yra vienetinis, prie jo išvaizdos reikia pasistengti, pasidaryti brėžinius, kartais gali ir nepavykti…

Panašiai dirba ir lietuvių peilių meistrai savo dirbtuvėse. Tik tų meistrų gana mažai. Žinau tik TRCknives ir peilių meistrą Andrių Tricių. Medžiotojai gaminasi sau ir savo draugams, Andrius Tricius daro pardavimui ir priima individualius užsakymus. Jo peiliai gražūs ir stilingi, be to puikios kokybės – tai išskirtinė rankų darbo peilių savybė, kurios peiliadirbiai laikosi.

Posted

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *